Na današnji dan
2011
Amon Amarth izdajo svoj osmi album Surfur Rising
PARTNERJI
Oddaja z metal muziko
Specialisti za Metal!
Letni koncertni cikel

RECENZIJE

9. 5. 2013
Von - Dark Gods: Seven Billion Slaves
Von Records, 2013

Kaj se zgodi, ko se legendaren old school black metal band po več kot desetletju nedelovanja oziroma po več kot dveh desetletjih neizdajanja novega materiala odloči za snemanje prvih studijskih albumov? Nič pametnega, menite? Da, marsikdo bi tako opisal Dark Gods: Seven Billion Slaves, drugi studijski album legendarne ameriške zasedbe Von, ki je ponovno zaživela konec prejšnjega desetletja.
Američani Von so nastali leta 1987, po petih letih obstoja so leta 1992 izdali demo posnetke Satanic Blood, ki so jim podelili tako močan kultni status, da njihove pesmi na svojih kompilacijah prirejajo tudi Taake, nato utihnili za dvajset let in se na sceno po petindvajsetih letih od nastanka vrnili s prvencem Satanic Blood (vmes so izdali še številne druge zadeve, ki v naslovih menjavajo besede »satanic«, »blood« in »ritual«), le leto kasneje pa že lahko poslušamo drugi studijski album. A kdor je tako kot jaz pričakoval ponovitev zlatih časov, je močno brcnil v meglo. Morda sem si celo kriv sam, saj so bila moja pričakovanja več kot le neverjetna z ozirom na bandovo dolgo dobo nemuziciranja. Po toliko letih se človek pač ne vrne tja, kjer je začel, temveč nadaljuje nekje drugje in ker so bili Von v začetku devetdesetih kult, si niso mogli privoščiti povprečnega albuma. To je tudi razlog, da je band popolnoma krenil s prvotne poti in poskusil nekaj povsem novega (no, morda v primerjavi s prvencem sploh ne tako novega, a o tem ne morem soditi, ker slednjega ne poznam).
Dark Gods: Seven Billion Slaves predstavlja iz vidika klasičnega black metala ponesrečen poskus kombiniranja le-tega z avantgardnimi oblikami. Eksperimentalno mešanje korenin z ultra modernimi prijemi je spodletelo kot poskus umetne stvaritve človeka, katerega rezultat je spaka brez srca. Posamezni deli še nekako funkcionirajo oziroma služijo svojemu namenu, a kot celota stvor nikoli ne bo požel širšega odobravanja, ker je enostavno preveč poseben. Komadi oziroma njihovi deli večinoma zvenijo kot nedokončani, kot iztrgani iz konteksta ali napačno umeščeni, medtem ko menjave tempa delujejo preveč prisiljeno in nenaravno. Pojmovanje repetitivnosti ne pomeni več razvlečeno, temveč monotono ponavljanje ritmov, namesto teh pa poslušalca obdaja občutek, kot da se giblje v elipsi naprej in nazaj ter se tako dejansko nikoli ne premakne z mesta.
Po drugi strani pa vse opisano po definiciji ustreza avantgardnim bandom, kot so Krieg, Nachtmystium, Ebonylake itd., zato poslušanje sodobnih Von priporočam s skrajno mero zadržanosti do prehitrih opredelitev v to ali ono smer.

SORODNE VSEBINE:
15. 10. 2012Von Branden / Novice
5. 10. 2012Von / Novice
ZADNJE OBJAVE
Recenzija
28. 3. 2024
Aeternus - Philosopher
Recenzija
20. 3. 2024
Feral Forms - Premalignant (EP)
Recenzija
19. 3. 2024
Dog Chasing Sun - Old Man’s Doom
Recenzija
18. 3. 2024
Kanonenfieber - U​-​Bootsmann (EP)
Recenzija
15. 3. 2024
Morost - Devour Thine Light (EP)
Recenzija
13. 3. 2024
Static-X - Project: Regeneration Vol. 2
Recenzija
8. 3. 2024
Taake - Et hav av avstand
Recenzija
7. 3. 2024
Sodom - 1982 (EP)
KONCERTI & FESTIVALI
28. 3. 2024
Inferno Metal Festival 2024
Rockefeller / John Dee / Sentrum Scene, Oslo, Norveška
28. 3. 2024
KoD: Glista, Prototype 5, Black Camo
Menza pri koritu, Metelkova, Ljubljana
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija