REPORTAŽE

2. 11. 2012

Kampfar / Helrunar / Obscurity / Velnias / Cruadalach

Postgarage, Gradec, Avstrija / 30. 10. 2012

Ob blagajni in drugih mestih v dvorani nas je o spremenjenem vrstnem redu nastopajočih seznanjalo naslednje, s črnim flomastrom na belem kosu papirja napisano sporočilo: »Cruadalach bodo igrali za Kampfar ob 00:15.« Sporočilo je naša karavana black metal navdušencev, ki smo romali v torek zvečer v prestolnico avstrijske Štajerske izključno zaradi glavnega banda večera z Norveške, sprejela pozitivno, saj je to pomenilo manj čakanja in posledično predčasen nastop Kampfar. Še pred nastopom prvega banda večera pa smo si lahko v miru ogledali dvorano Postgarage, kjer smo bili tokrat prvič. Dvorana, ki se nahaja v centru Gradca v neposredni bližini slavnega Orpheuma, ponuja kar zanimivo prostorsko razporeditev. Takoj ob vhodu se nahaja garderoba, kratek hodnik pa nato vodi do velikega, dobro zvočno izoliranega predprostora, kjer je bila postavljena miza z blagajno. Od tam naprej pa je nato vstop v koncertno dvorano z dvema šankoma in avtomatom za pokovko, ki ni bila vseprisotna samo v zraku, temveč tudi po tleh. Kdor se je naveličal dogajanja na odru in ni želel ven na mrzel zimski zrak, se je lahko torej od (pre)glasnega koncertnega dogajanja umaknil v omenjeni predprostor. Seveda pa je bilo »intimno« vzdušje zmoteno vsakič, ko je šel kdo skozi vrata v ali iz dvorane.
Velnias, prvi band večera. Američani, ki igrajo mešanico black in doom metala s poudarkom na slednji zvrsti, niso bili ravno najboljša izbira za otvoritveni band. Sicer njihovo glasbo odlikuje nekaj zanimivih riffov, ki pa zaradi počasnosti in razvlečenosti komadov kmalu izgubijo prilastek »zanimivo«. Zgodnji uri primerno si jih je ogledalo bolj skromno število ljudi, ki so se večinoma nahajali v zadnji polovici dvorane, kjer so srkali pivo ali grizljali pokovko.
Obscurity, prvi nemško govoreči band. Domače jezikovno okolje je botrovalo večjemu zanimanju za drugi band večera. Nemški pagan/viking metalci, ki so letos izdali že svoj šesti studijski album (samonaslovljen Obscurity), veljajo v nemško govorečem prostoru za nekakšno izboljšano različico kolegov Varg, nepoznavalcem teh bandov pa so se med nastopom morda porodile primerjave z Amon Amarth. Kakor koli že, ker so me kvazikomične izjave pevca nagovorile ravno toliko kot njihova glasba, band name ni naredil nobenega posebnega vtisa.
Za njimi je na oder stopila še druga nemško govoreča zasedba, black metalci Helrunar, ki so prvi pritegnili širše zanimanje. Ti so lani izdali tretji studijski album Sol, pri katerem gre za dvojni studijski album, ki je prekinil s preigravanjem hitrega in se po besedah rahlo prehlajenega pevca Marcela Dreckmanna osredotočil na bolj »elegičen« black metal. Tako stari kot novi, elegični ali počasnejši in daljši komadi so bili med publiko dobro sprejeti, toda osebno me je pri vsakem komadu zmotila prisotnost Velikega brata, misel v zadnjem delu možganov, ki je neprestano spominjala na ta ali oni riff oziroma prijem iz hiše Darkthrone, Gorgoroth, Secrets Of The Moon, Mayhem, Burzum ali katerega drugega večjega banda. Čeprav ne gre za neposredno kopiranje, so bile med vsakim komadom prisotne določene asociacije, kar mi je onemogočalo navdušeno spremljanje glasbe. Primer: V komadu Aschevolk se na začetku pojavi riff, ki zna poslušalca spominjati na Jesu Død (Burzum). Za razliko od minimalističnega Burzuma Nemci svojega komada ne gradijo na tem riffu, temveč je ta le eden izmed mnogih, njihovo glasbo pa dodatno odlikujejo številne nepričakovane menjave ritmov, ki Helrunar naredijo posebne in vredne poslušanja. Sicer pa so Helrunar namenili več kot polovico nastopa predstavitvi zadnjega albuma, zaključili pa so ga z Älter Als Das Kreuz, black metal rušilcem s prvenca Frostnacht, ki očitno med njihovimi fani zaseda posebno mesto.
Setlista Helrunar: Kollapsar, Unten und im Norden, Unter dem Gletscher, Nebelspinne, Aschewolke, Ich bin die Leere, Älter als das Kreuz.
Kampfar, band številka ena. Ker se je akustika v dvorani tekom predskupin izkazala kot slaba (v prvih vrstah med Helrunar so npr. po nas udarjali le bas bobni in bas kitara, medtem ko ostalih instrumentov kot da ni bilo), sem med uvodnima Mare in Inferno iskal najboljši zvok v dvorani. Logično sem ga našel pri tonskem mojstru, od takrat naprej pa totalna zmaga. Melodično, udarno, hitro, razgibano in zapomljivo. Vse naenkrat in vse v najboljši možni meri. Band, ki v živo še nikoli ni razočaral, band, ki se je po lanski izdaji aktualnega studijskega albuma Mare nam najbliže ustavil v Münchnu in se zato leto po tem odločil še za eno turnejo, da nadoknadi nastope v državah, ki jih je takrat izpustil. A ne zaradi denarja, vsaj tako je zatrdil frontman in zadnji preostali ustanovitveni član Dolk, in ne zaradi promocije albuma Mare, temveč zaradi nas, ljubiteljev njihove glasbe, ki smo »tudi na torek pripravljeni v velikem številu obiskati koncert«. Toda to niso bile edine hvaležne besede, ki jih je Dolk poleg številnih kretenj zahvale namenil prav vsakemu obiskovalcu koncerta ta večer. In čeprav je imel band nekoliko šibkejšo številčno podporo kot Helrunar pred njimi, zaradi tega niso dali nič manj od sebe. Ravno nasprotno, bili so najbolj dinamičen band večera, od katerega se lahko vse štiri spremljevalne skupine, katerih člani so večinoma delovali kot prikovani na eno mesto, še marsikaj naučijo. Kombinacija samozavestnega zavzemanja odra, izkazovanja hvaležnosti zaradi podpore bandu ter setlista, ki jo je band sestavil po načelu »Why don't you play some more old stuff?«, je bila na koncu odgovorna za še en fenomenalen koncertni večer z norveškim headlinerjem. Je že morda res, da se je središče sodobnega black metal razvoja razpršilo z Norveške v vse smeri po svetu, toda stari mački, kot so Kampfar & Co., vedno znova dokazujejo, da bodo še kar nekaj časa pisali blackmetalsko zgodovino.
Setlista Kampfar: Intro, Mare, Inferno, Troll, Død Og Trolldom, Norse, Hymne, Lyktemenn, Huldreland, Vettekult, Altergang, Ravenheart, Bukkeferd.
S koncem nastopa Kampfar se je za nas končal tudi koncertni večer. Po ponovnem obisku mize z uradnim merchandiseom bandov (poleg metal marketa na drugi strani dvorane), ki je med drugim ponujala celotno diskografijo Kampfar, tisoč in en modni dodatek ter celo na novo izdane demo in split posnetke Mock, Dolkovega banda pred ustanovitvijo Kampfar, smo se enoglasno odločili, da izpustimo nastop Cruadalach ter se odpravimo na pot proti domu. Čehe bom pač ulovil kdaj drugič, medtem ko se v Gradec vračam že čez tri tedne, ko bodo v Explosivu nastopili Flammensturm in Sear Bliss.

SORODNE VSEBINE:
16. 4. 2014Kampfar / Hate / Velnias / Iskald / Reportaže
KONCERTI & FESTIVALI
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija
30. 3. 2024
Cvinger, Samperium
HABitat, Slovenj Gradec
31. 3. 2024
Replicant, Anachronism, Siderean
Klub Gromka, AKC Metelkova mesto, Ljubljana